Dna (dnavá artritida)
Dna je onemocnění kloubů, které je způsobené zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi.
Při zvýšené hladině kyseliny močové se mohou její krystaly ukládat v kloubech a následně zde mohou vyvolat zánět kloubu (akutní dnavý záchvat). Jedná se o náhle vzniklou několik dní trvající výraznou bolestivost kloubu, která je spojena s otokem a často i zarudnutím kloubu. Nejčastěji jsou postiženy klouby dolních končetin (palec, nárt, kotník, koleno), ale mohou být postiženy i končetiny horních končetin. Vyvolávajícím momentem akutního dnavého záchvatu může někdy být fyzická zátěž, chlad, dehydratace apod.
Léčba dnavé artritidy má dvě roviny.
Jednak je to snížení hladiny kyseliny močové, aby krystaly v kloubu nevznikaly a stávající krystaly v kloubu měly vhodné podmínky se rozpustit. Tato léčba by měla být dlouhodobá a cílem je udržet hladinu kyseliny močové pod 360 µmol/l. Léčba slouží k prevenci akutních dnavých záchvatů a neměla by se zahajovat ani přerušovat v období akutního dnavého záchvatu. Nejpoužívanější léčebnou látkou je alopurinol. Součástí léčby by měla být i dieta s nízkým obsahem purinů. Omezit bychom měli zejména vnitřnosti a mořské plody. Z alkoholu není vhodné pivo a destiláty. Vynechat bychom měli i slazené nápoje.
Druhou rovinou je léčba akutního dnavého záchvatu (zánětu kloubu), kterou bychom měli zahájit ihned po vzniku prvních příznaků. Zánětem postižený kloub je vhodné chladit. Z léků užívaných k potlačení akutních dnavého záchvatu patří kolchicin, nesteroidní antiflogistika, případně glukokortikoidy.
Diagnostika dny se opírá o klinický obraz a zvýšenou hladinu kyseliny močové. Definitivní diagnóza je stanovena průkazem krystalů v kloubní tekutině získané ze zaníceného kloubu (zejména koleno).